IVECO BUS İTALYA’DA BÜYÜK BIR BAŞARIYA IMZA ATTI: BUSITALIA’YA 150 ADET ELEKTRIKLI ŞEHIR OTOBÜSÜ “E-WAY”

Busitalia, 150 adet elektrikli şehir otobüsü alımı için IVECO BUS’ı seçti. IVECO BUS’un İtalya’da imzaladığı en büyük E-WAY otobüs anlaşması olan bu işbirliği, markanın sıfır emisyon çözümlerindeki başarısını kanıtlıyor.  Teslimatların tamamının

2023 – 2025 yılları arasında yapılması planlanırken, ilk 18 araç 2023 yılının Temmuz ayında teslim edilecek.

IVECO BUS, Busitalia ile 12 m uzunluğunda, 150 adet elektrikli şehir otobüsü E-WAY satın alımı için üç yıllık bir anlaşma imzaladı. Bu işbirliği, İtalya’da bugüne kadar E-WAY şehir otobüsü için verilen en büyük sipariş olup, markanın tam elektrikli mobilite çözümlerinin ön saflarındaki konumunu ortaya koymaktadır.

 

Busitalia, doğrudan ve iştirakleri aracılığıyla otobüslerle yerel toplu taşıma hizmetleri (LPT) sunan FS Italiane Group şirketi olup, Umbria, Veneto ve Campania’da ve Hollanda’da Qbuzz ile Utrecht ve Groningen-Drenthe bölgelerinde LPT hizmetleri sunmaktadır. Karayolu yolcu taşımacılığında lider şirketler arasında yer alan Busitalia’nın 5.000 çalışanı ve 2.700 otobüsü bulunmaktadır. Busitalia 2021 yılında yaklaşık 152 milyon km yol yapmıştır.

 

Busitalia’nın işleteceği 12 metre uzunluğundaki gece şarjlı E-WAY otobüsleri, klima, USB prizler, tekerlekli sandalyedeki kişiler için özel alanlar ve arka görüş sistemi gibi çok sayıda donanımı içeriyor.  İki farklı tasarım, tek bir şarjla mesafeden ödün vermeden geniş bir yolcu kapasitesi sunacak. Bazı araçlar şehir içi ulaşım için 28 koltukla yolcuları karşılayacak şekilde donatılırken, diğerleri banliyö taşımacılığı için 32 koltuklu optimum bir kombinasyon sunacak.

 

Araçlar 2023 – 2025 dönem aralığında teslim edilecek olup, ilk 18 araç Padoua ve Rovigo’da hizmete girmek üzere Temmuz 2023’te teslim edilecek.

 

Bu yeni sözleşme ile IVECO BUS, sıfır emisyonlu otobüslerin geliştirilmesindeki liderliğini ve enerji dönüşümünde toplu taşıma yetkililerini destekleyen önemli bir ortak olarak konumunu güçlendiriyor.

 

Busitalia CEO’su ve Genel Müdürü Stefano BONORA, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında yer almak ana  faaliyetlerimizin merkezinde yer alıyor. Sürdürülebilir kolektif hareketin gelişimine katkıda bulunmak Busitalia’nın hem kararlılığını hem de hedefini yansıtıyor. Filolarımızın tüm beklentilerimizi karşılayacağından emin olduğumuz bu tip elektrikli otobüslerle yenilenmesi, hedeflerimize sürdürülebilir bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

 

IVECO BUS’ın Satış ve Ürünlerden sorumlu başkanı Stéphane ESPINASSE ise şunları söyledi: “Elektrikli araç teknolojisindeki güçlü liderliğimizi kanıtlayan bu siparişten büyük onur duyuyoruz. İtalya’da toplu taşımayı daha da sürdürülebilir hale getirmek için sıfır emisyonlu otobüslerin dağıtımında Busitalia’yı desteklemekten gurur duyuyoruz. İtalya yollarında sayıları giderek artan E-WAY modelinin çalıştığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

 

IVECO BUS

 

IVECO BUS, ticari ve özel araçlar, güç aktarma mekanizmaları ve finansal hizmetler alanında küresel bir lider olan ve Milano’daki Borsa Italiana’da işlem gören Iveco Group N.V.’nin bir markasıdır.

 

Toplu taşıma alanında önemli bir rol oynayan ve Avrupa’nın önde gelen otobüs ve yolcu otobüsü üreticileri arasında yer alan IVECO BUS, kamu ve özel sektör işletmecilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir araç yelpazesi tasarlamakta, üretmekte ve pazarlamaktadır. Bunlar arasında,

– okul, şehirlerarası yolculuk ve turizm otobüsleri;

– BRT’ye özel versiyonlar da dahil olmak üzere standart ve körüklü şehir içi otobüsler; şehir içi midibüsler

– tüm yolcu taşımacılığı faaliyetlerine uygun  minibüsler.

 

IVECO BUS, alternatif enerjili araçlar konusunda güçlü bir uzmanlık birikimine sahiptir ve artık sıkıştırılmış doğal gazla çalışan – biyometanla tamamen uyumlu – ve elektromobilite alanında her türlü ulaşım ihtiyacına uygun eksiksiz bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Böylece IVECO BUS, sürdürülebilir mobilitenin sayısız zorluklarıyla yüzleşmek için kendisini referans bir ortak olarak konumlandırmaktadır.

 

IVECO BUS, Annonay, Fransa, Vysoké Myto, Çek Cumhuriyeti, Brescia, İtalya’daki dört üretim tesisi ve Rorthais, Fransa’daki elektromobilite mükemmellik merkezi ile 6.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

 

IVECO BUS ve IVECO’nun kapsamlı servis ağı, dünyada herhangi bir Iveco Bus aracının görüldüğü her yerde destek garantisi sunuyor.

 

IVECO BUS hakkında daha fazla bilgi için: www.ivecobus.com

Iveco Group hakkında daha fazla bilgi için: www.ivecogroup.com

IVECO Türkiye hakkında daha fazla bilgi için: www.iveco.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir